Fritidshemmets avgifter

Stockholms stads serviceförvaltning sköter all inkomstregistrering.

Enklaste sättet att ändra inkomstuppgifter är att använda tjänsten Min barnomsorg på Stockholms stads webbplats. För att använda tjänsten måste man ha e-legitimation som man får genom sin bank. Det går också att skaffa Skatteverkets ID-kort med e-legitimation.

Om du behöver en inkomstblankett på papper går det bra att hämta på skolans expedition.

Det är viktigt att rätt inkomst är registrerad hos Serviceförvaltningen. Varje år kommer man att göra efterkontroll hos Skatteverket. Har du då uppgivit för låg inkomst blir du skyldig att betala rätt avgift i efterhand.

Alla frågor om avgifter och fakturor ska ställas till Kontaktcenter telefon 08 508 00 508, e-post kcskola@stockholm.se

Dela:
Kategorier: